Weekly special at IGA (Nov 07-13, 2010)

Shop: IGA (in greater Vancouver area)
Sale Date: Nov07, Nov08, Nov09, Nov10, Nov11, Nov12, Nov13

[Fish/Meat]

– Fresh New York strip loin steaks boneless AAA Canadian beef 9 oz 2 per package for $9.98 or $4.99 each

– Fresh chicken breast halves back attached family pack (min 2 kg) $2.99/lb ($6.59/kg, BC)

– Fresh chicken thighs boneless skinless $4.99/lb ($11.00/kg)

– Fresh lean ground chicken breasts $6.59/lb ($14.53/kg)

– Fresh pork sirloin chops boneless family pack (min. 2 kg) $2.69/lb ($5.93/kg)

– Fresh jumbo scallops $4.59/100 g (Ocean wise, Qualicum Bay)

– Fresh mussels in the shell 454 g $4.69 each (Ocean wise)

 

[Produce]

– Red or Golden Delicious apples extra fancy $0.99/lb ($2.18/kg, BC)

– Fresh organic cauliflower $2.49 each (California)

– Organic red or green chard $1.49 each (California)

– Organic crimson seedless grapes $1.99/lb ($4.39/kg, California)

– Fresh red crimson seedless grapes $1.29/lb ($2.84/kg, California)

– Farmers fresh jumbo white mushrooms $1.99/lb ($4.39/kg, BC)

– Fresh medium onions 3 lb bag $1.49 each (Washington)

– Organic Anjou pears $1.49/lb ($3.29/kg, BC)

– Tomatoes on the vine No. 1 grade $1.29/lb ($2.84/kg, BC)

[Deli]

– Black forest or old fashioned ham $1.99/100 g (Freybe)

– Black forest ham $1.29/100 g (Schneiders)

[Other food]

– Chips 235 g 2 for $5.00 (Lay’s)

– Flour 10 kg $8.98 each (Rogers)

– Flour all purpose white 10 kg $10.99 each (Robin Hood)

– Fruit bowls 4’s $1.98 each (Del monte)

– Ice cream 500 mL $5.49 each (Haagen-Dazs)

– Ice cream classic 1.66 – 1.89 L $5.49 each (Breyers)

– Corn or canola oil 1.4 L $5.98 each (Mazola)

– Canola or vegetable oil 946 mL $3.98 each (Crisco)

– Pasta healthy harvest pasta or Smart or Bistro 300 – 454 g $1.98 each (Catelli)

– Chunky soup 540 mL 2 for $4.00 (Campbell’s)

– Chunky chili 425 g 2 for $4.00 (Campbell’s)

– Sour cream 250 mL $1.69 each (Dairyland)

– Frozen vegetables 750 g 2 for $5.00 (Green giant)

– Organic yogurt 8’s $4.99 each (Stonyfield farm)

[Drink]

– 100% juice 1.36 L 2 for $4.98 (Sun-rype)

– 100% juice 3.78 L $5.98 each (Sun-rype)

– Water 12 x 355 mL 2 for $9.00 (Dasani)

 

[Household]

– Bath tissue 2 ply 24’s or double, enviro or ultra 12’s $5.98 each (Purex)

– Cleaner multi-purpose 1.2 L $4.48 each (Mr. Clean)

– Paper towels full sheet or ultra choose-a-size 6’s $5.98 each (Sponge towels)

– Paper towels jumbo 6’s $4.48 each (White swan)

– Tissue paper 2 ply 136’s or 3 ply 94’s 6 pack $4.98 each (Scotties)

– Shampoo & conditioner 325 mL $5.68 each (Avalon organics)

Advertisements
%d bloggers like this: